Jeśli rower nie służy tylko do stania w garażu, to niestety będzie się zużywać. Generalnie im więcej jeździmy, tym bardziej na przykład zetrą się opony. W końcu po czasie niektóre elementy mogą stać się całkiem niesprawne. Wtedy należy je wymienić co wiąże się oczywiście zazwyczaj z dodatkowymi kosztami. Warto jednak pamiętać, że można zdecydowanie przedłużyć „żywot” naszego roweru. Sposobem na to jest po prostu prawidłowe zadbanie o niego.
Konserwacja roweru – co powinieneś wiedzieć?
Odpowiednia konserwacja roweru jest bardzo ważna, ponieważ pomaga utrzymać go w dobrym stanie i znacząco zapobiega uszkodzeniom mechanicznym. Jeśli więc regularnie będziemy dbać o naszego dwukołowca to zdecydowanie będzie sprawniejszy, a jazda bezpieczniejsza. O czym należy pamiętać?
Przede wszystkim należy regularnie sprawdzać kluczowe elementy. Trzeba mieć pewność czy łańcuch, opony i hamulce są w dobrym stanie i nie zawiodą na trasie. Powinniśmy więc czyścić i smarować łańcuch, sprawdzać działanie hamulców i przeglądać stan ogumienia. Nikt nie chciałby przecież, żeby podczas zjazdu z większej górki okazało się, że hamulec wcale nie hamuje.
W rowerze liczą się także te najmniejsze elementy. Upewnij się zatem, że wszystkie śruby i nakrętki są odpowiednio dokręcone i żadna nie jest poluzowana. Dobrze co jakiś czas sprawdzać każdy element roweru. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jeśli trzeba coś poprawić lub wymienić.
Czyszczenie roweru
Czyszczenie roweru to również ważny element. Najlepiej także robić to dość regularnie. Powinno się co jakiś czas dokładnie obmyć całą ramę, przednie i tylne koła, korby i łańcuch. Jest dostępnych wiele różnych środków do czyszczenia rowerów, ale dobra będzie woda i mydło. Następnie trzeba dokładnie opłukać cały rower, przetrzeć i pozostawić na trochę do wyschnięcia.
Warto też często naoliwiać rower, żeby zapobiegać korozji i usprawnić jego działanie. Nie jest to trudne a może zapewnić wiele korzyści.
Konserwacja roweru – czego nie robić?
Dbając o swój rower, warto też dowiedzieć się czego lepiej nie robić podczas konserwacji. Niektórzy mogą pomyśleć, że użycie myjki ciśnieniowej do umycia roweru to dobra opcja. Otóż częsćiowo tak jest, ale trzeba pamiętać o jednym. Myjka może wypłukiwać smar niektórych części, na przykład w kołach. Ogólnie nie powinniśmy fundować rowerowi „kąpieli”. Najlepiej używać szmatki lub gąbki i go przecierać. Wtedy mamy zdecydowanie większą kontrolę nad tym, gdzie dostaje się woda.
Rower, a zima
Zima niekoniecznie kojarzy się z jazdą rowerową. Nie oznacza to jednak, że można zapomnieć o swoim rowerze. Przede wszystkim istotne jest jego przechowywanie. Nie można trzymać go na zewnątrz. Znacznie przyspiesza to korozję. Tak samo podczas deszczu oraz bardziej wilgotnych dni.
Niektórzy jeżdżą na rowerach także w zimie. Nie wystarczy wtedy samo odpowiednie przechowanie. Tak samo ważna jest standardowa konserwacja. Gdy drogi są śliskie, dobrze zwrócić dodatkowo uwagę na bieżniku opon. Podczas mycia roweru zimą trzeba jeszcze dokładniej go wycierać i zadbać jego wyschnięcie. W przeciwnym razie może szybciej pojawiać się rdza.
Podsumowanie – jak dbać o rower?
Podsumowując, to jak dbamy o nasz rower ma duży wpływ na jego sprawność i bezpieczeństwo jazdy. Regularne sprawdzanie wszystkich elementów oraz ich odpowiednie czyszczenie zapobiega niepotrzebnym problemom. Jeśli więc chcesz cieszyć się jak największą wydajnością, warto poświęcić trochę czasu, aby prawidłowo zadbać o rower.
FAQ
Jak czyścić rower?
Najlepiej robić to dość regularnie. Powinno się co jakiś czas dokładnie obmyć całą ramę, przednie i tylne koła, korby i łańcuch. Jest dostępnych wiele różnych środków do czyszczenia rowerów, ale dobra będzie także woda i mydło. Następnie trzeba dokładnie opłukać cały rower, przetrzeć i pozostawić na trochę do wyschnięcia.
Jak myć rower zimą?
Czyszcząc rower zimą należy pamiętać, aby bardzo dokładnie go wycierać i dbać o to, aby wyschnął. Zapobiega to powstawaniu rdzy.
Czy myć rower myjką ciśnieniową?
Można to robić, ale trzeba pamiętać, że myjka ciśnieniowa może wypłukiwać smar z niektórych miejsc.