KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

Akcesoria Poradnik

Jak przewozić rowery samochodem?

Każdy rower jest oczywiście sam w sobie środkiem transportu. Czasem jednak musisz go wziąć ze sobą gdzieś dalej. Przykładowo, gdy jedziesz na wakacje w miejsce oddalone o 800 km. Wtedy nasuwa się pytanie: Jak przewieźć rower?  Nie jest to wcale takie proste. Jednak w tym tekście dowiesz się jak można to zrobić i będzie to dla Ciebie bułka z masłem.

Sprawdź również: Jak zrobić stojak na rowery?

jak przewieźć rower

Przewożenie roweru w bagażniku

Najprostszym sposobem, aby przewieźć rowery jest po prostu umieszczenie ich w bagażniku. W przypadku posiadaczy dużych aut nie będzie to stanowiło żadnego problemu. Gorzej gdy w bagażniku nie ma za wiele miejsca. Wtedy trzeba niestety włożyć tam rowery kosztem innych rzeczy. Zawsze można też odkręcić koła i włożyć je osobno. Pozwoli to zaoszczędzić przestrzeń ale wymaga poświęcenia czasu, zwłaszcza gdy rower ma bardziej skomplikowaną konstrukcję. Warto wiedzieć również, że według polskich przepisów bagaż może wystawać z boku lub z tyłu samochodu.. W pierwszym przypadku dozwolone jest gdy wystaje maksymalnie 2 metry. Przy drugiej opcji dopuszczone jest o 55 centymetrów więcej. Ładunek nie może powodować też, że auto przekroczy dopuszczalną masę.

Istotne jest by zabezpieczyć rowery do przewożenia w samochodzie. Można to zrobić na przykład przy pomocy pasów transportowych. Chodzi po prostu o to, by nie przemieszczał się w czasie jazdy.

Jak przewieźć rower na tylnej szybie?

Kolejnym sposobem by przewieźć rowery jest umieszczenie ich na tylnej szybie auta. Trzeba zakupić w tym celu specjalne uchwyty. Dzięki temu nie zajmujemy miejsca w bagażniku, ale takie rozwiązanie ma kilka minusów. Przede wszystkim można łatwo zarysować lakier. Oprócz tego zablokowany jest dostęp do bagażnika. Kolejny problem to przepisy. Wedle tych obowiązujących w Polsce nie można jeździć autem bez świateł i widocznej tablicy rejestracyjnej. Rowery przewożone na tylnej szybie mogą je zasłonić, trzeba więc mieć to na uwadze.

Jak ustawić rowery na dachu?

Niekiedy bagażnik będzie miał niestety zbyt mało miejsca by zmieścić rower, a co dopiero dwa lub więcej. Wtedy można przewieźć je na dachu. Do tego jednak należy zaopatrzyć się w tzw. bagażnik dachowy. Często niestety jego założenia na samochód jest dość ciężkie. Do tego trzeba też oczywiście wydać na niego dodatkowe pieniądze. Umieszczenie rowerów na dachu wpływa też na środek ciężkości w aucie. Przy takim rozwiązaniu trzeba pamiętać, żeby zabezpieczyć rowery zgodnie z instrukcją bagażnika rowerowego. Zmniejsza to znacząco ryzyko, że coś się poluzuje i ładunek spadnie. 

Przewożenie rowerów na dachu to bardzo popularna metoda. Pozwala zaoszczędzić sporo miejsca w aucie i to jest jej głównym atutem. Polskie przepisy nie określają przewożenia ładunku na dachu.

Kolejny sposób – bagażnik rowerowy

Trzecia popularna opcja to tzw. bagażnik rowerowy. Jest to specjalna platforma z kółkami, na której umieszcza się rowery. Działa podobnie co przyczepa. Bagażnik rowerowy należy przypiąć do haku holowniczego w samochodzie. Takie rozwiązanie również pozwala zaoszczędzić miejsce w aucie, jednak ma też swoje wady. Przede wszystkim auto wiozące rowery w ten sposób jest mniej zwrotne. Gorzej się nim więc kieruje. Cena bagażnika rowerowego jest też z reguły większa niż dachowego. Dużym utrudnieniem jest to, że taki rodzaj bagażnika zasłania tylne światła i rejestrację. Należy wtedy zamontować na nim oświetlenie i dodatkową tablicę rejestracyjną. Wtedy przepisy nie zostaną złamane.

Podsumowanie – jak przewozić rowery samochodem?

Są to sprawdzone sposoby na przewiezienie rowerów autem. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju samochodu, jego kształtu i ilości, czy wielkości rowerów. Zawsze łatwiej przewieźć jeden niż więcej. Znając te sposoby i obowiązujące przepisy, możesz wybrać , który sprawdzi się w Twojej sytuacji.

To też może Cię zaciekawić: Jakie powinny być dobre opony rowerowe szosowe?