KMKBike

rowery, motorowery, motocykle

Rower

Jaki rower górski wybrać?

Rowery górskie (inaczej zwane MTB – Mountain Bike) to najczęściej kupowane jednośladowe pojazdy, które napędzane są za pomocą niezawodnych ludzkich mięśni. Nic w tym dziwnego. Na takim uniwersalnym rowerze można bowiem przejechać na prawdę wiele kilometrów, i to niemal w każdym możliwym terenie. A komfort jazdy będzie wręcz idealny. W roku 2020, z powodu trwającej pandemii koronawirusa, sezon rowerowy rozpocznie się niestety później. Jednak jeżeli mieliśmy w planach zakup jakiegoś nowego jednośladu i mamy na to odłożone pieniądze, nie musimy czekać aż do zakończenia kwarantanny. W sklepach internetowych też znajdziemy mnóstwo rowerów górskich. Rodzi się więc jeszcze oczywiste pytanie: jaki rower górski wybrać, by być w pełni zadowolonym? Czym się trzeba kierować, aby nie odesłać zakupionego towaru z powrotem do sklepu?

Zobacz: Czy warto kupić rogi rowerowe do „górala”?

Jaki rower górski wybrać?

Zanim dokona się takiego zakupu, należy pamiętać, że cena może wynosić nawet kilka tysięcy złotych i więcej. Należy więc zwrócić uwagę na pewne kwestie. Ważne są tutaj różne parametry. Dzięki nim jak najlepiej dopasujemy dany jednoślad do swoich indywidualnych potrzeb. Uwaga! Istotne jest też to, czy rower jest damski, czy może męski. Zarówno rama ma tu spore znaczenie, jak i również nisko ułożono siodełko. Uniwersalny rower ma oczywiście odpowiednią geometrię, dlatego jest przeznaczony i na ulicę (ewentualnie szosę), i bardziej trudniejsze trasy górskie. Przy jego wyborze ważny jest też dodatkowo nasz wzrost czy… długość nóg. Dobrym rozwiązaniem będzie, jeśli najpierw sprawdzimy tabelę rozmiarów konkretnego producenta. Wielkość kół – ten element także ściśle wiąże się z idealnym komfortem jazdy oraz z dobrą zwrotnością, odpowiednią prędkością na zjazdach i podjazdach czy jak najłatwiejszym pokonywaniu licznych dziur oraz wielu wybojów. Teraz, we współczesnych nam czasach, są stosowane trzy rozmiary: 26, 27,5 i 29 cali, ale zdecydowanie największą popularność wśród miłośników rowerów górskich zdobywa wielkość pośrednia.

Zobacz: Ile powietrza w oponach w rowerze?

A co z samą marką?

Tutaj kierować trzeba się jakością samych podzespołów! „Górale” za 3 tysiące będą już oczywiście świetnym zakupem, bowiem stanowią doskonały pomost (połączenie) między tymi dedykowanymi do jazdy typowo rekreacyjnej, a rowerami zaprojektowanymi dla wyczynowców, którzy regularnie, dzień w dzień, intensywnie trenują. Takie „górale” mają dość wysoką masę i miękko zestrojone przełożenia. Posiadają także ramę zbudowaną przy pomocy bardzo zaawansowanych technologii, czyli inną niż ma to miejsce na przykład przy tych modelach najbardziej budżetowych. A co z tańszymi pojazdami? W cenie 1500 złotych również można śmiało nabyć dość przyzwoity model, ale należy wiedzieć, że będzie on służył nam głównie do rekreacji, czyli do wiosennych wypraw, kiedy w wolne weekendy mamy wolne od pracy. I na drogach łatwych do pokonania, a więc na asfalcie itp. Od teraz kwestia tego, jaki rower górski wybrać nie będzie już spędzać snu z powiek tym osobom, które zbyt długo zastanawiają się, patrząc na wystawione w sklepie jednoślady.

Zobacz: Regulacja hamulców w rowerze – rodzaje hamulców i porady