Każdy fan jazdy na dwóch kółkach zastanawia się czasem, co zrobić, jeśli pogoda przestała dopisywać. Nie każdy chce inwestować w sprzęt pozwalający jeździć w zimowych warunkach. Dla tych, którzy lubią czasem pojeździć na rowerze, kupienie odpowiednich opon, bielizny, dbanie o odpowiednie przechowywanie roweru, to za dużo. Z drugiej strony, jeśli jesteśmy w trakcie treningów i nie chcemy ich sobie przerywać na 2-3 miesiące, musimy znaleźć jakieś rozwiązanie. Tu z pomocą przychodzi rower stacjonarny.
Rower stacjonarny – pozycja podczas jazdy
Istnieje kilka rodzajów rowerów stacjonarnych ze względu na różne czynniki, kształty i zastosowane technologie. My natomiast w pierwszej kolejności skupimy się na podziale ze względu na pozycję podczas jazdy.
Rower pionowy
Pierwszym z nich jest rower pionowy. Jazda na nim przypomina jazdę na zwykłym rowerze. Z tego powodu jest tak chętnie wybierany, jako sprzęt do treningu cardio w domu. Przeznaczony jest dla osób, które chcą poprawić swoją wydolność, kondycję, pracę serca, a także stracić kilka zbędnych kilogramów. Osoby z problemami z kręgosłupem i innymi przeciwwskazaniami, rozważając zakup takiego sprzętu, powinny skonsultować się z lekarzem.
Rower poziomy
Drugim rodzajem rowerów stacjonarnych są rowery poziome. To zdecydowanie lepsza propozycja dla osób z problemami z kręgosłupem. Również osobom ze znaczną nadwagą, ten rodzaj roweru pozwoli na komfortową jazdę, ze względu na łatwiejsze utrzymanie równowagi. Podczas jazdy na takim rowerze nasze nogi są wysunięte poziomo do przodu, a kręgosłup opiera się na siedzisku. Takie ułożenie sprawia, że w trening zaangażowane są także nasze mięśnie brzucha.
Rower spinningowy
Ostatnim typem rowerów stacjonarnych, są rowery spinningowe. Można powiedzieć, że przeznaczone są one dla zawodowców i dla tych, którzy w zaawansowany sposób trenują z wykorzystaniem roweru. Jazda na takim rowerze przypominać będzie jazdę na rowerze szosowym, a pozycja podczas jazdy będzie pochylona.
Rower stacjonarny – rodzaje mechanizmów oporu
Kolejnym elementem, ze względu na który dokonujemy podziału rowerów stacjonarnych jest opór, jaki napotykamy podczas jazdy. Spójrzmy na najczęściej spotykane i najciekawsze z nich.
Rower mechaniczny
Rower mechaniczny jest najczęściej spotykanym i najprostszym typem mechanizmu w rowerach treningowych. W tańszych rowerach spotkamy się z hamowaniem za pomocą paska. Jeśli chcemy zwiększyć lub zmniejszyć opór używamy pokrętła. W droższych rowerach stacjonarnych spotkamy się z klockiem hamulcowym. Tutaj regulacja odbywa się ręcznie. Natomiast warto pamiętać o tym, że mechanizm z użyciem klocka hamulcowego jest dużo bardziej trwały, niż mechanizm z użyciem paska.
Rower magnetyczny
Drugim rodzajem mechanizmów związanych z hamowaniem i oporem jest ten używany w rowerach magnetycznych. W tym typie rowerów regulacja oporu odbywa się poprzez przyciąganie dwóch magnesów. Daje to możliwość ustawienia dokładniejszego oporu, niż w rowerze mechanicznym.
Rower elektromagnetyczny
Rower elektromagnetyczny to najbardziej zaawansowany typ z wymienionych w tym artykule. Za sterowanie oporem odpowiada mikroprocesor. Natomiast sama zasada działania jest zbliżona do tej z roweru magnetycznego.
Rower powietrzny
Innym ciekawym systemem jest zastosowanie koła zamachowego w postaci dużego wiatraka. Mówimy wtedy o rowerach powietrznych. Jeśli chcesz zwiększyć opór, musisz szybciej jechać. Zasada działania jest podobna do tej z mechanizmu z klockiem hamulcowym.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie roweru treningowego?
Jak przy zakupie większości sprzętów treningowych, wiele zależy od naszych preferencji, możliwości finansowych i miejsca w naszym domu lub domowej siłowni. Natomiast nie można zapomnieć o kilku kluczowych sprawach.
Po pierwsze regulacja siodełka i kierownicy. Jest to szczególnie ważne, jeśli kilka osób będzie korzystać z roweru stacjonarnego. Drugą kwestią jest komputer. W tańszych modelach najczęściej znajdziemy tylko licznik, który odmierzy czas jazdy, liczbę pokonanych kilometrów i spalonych kalorii. W droższych modelach spotkamy się z komputerem, który pozwala wybrać odpowiedni program treningowy, zapamięta historie naszych osiągów i pozwoli dostosować odpowiednie obciążenie. Po trzecie musimy zwrócić uwagę na parametry techniczne, takie jak choćby maksymalna waga osoby, która może ćwiczyć.
Pozostają jeszcze kwestie wizualne i dźwiękowe. Mając mniej przestrzeni powinniśmy rozważyć zakup roweru poziomego, gdyż zajmie on najmniej miejsca. Przy zakupie ważna jest także wizualna ocena sprzętu. Jeśli widzimy tańszy sprzęt, którego jakość wykonania budzi nasze wątpliwości, warto zastanowić się czy nie dołożyć trochę więcej, a mieć sprzęt na zdecydowanie dłużej. Jeśli mamy współlokatorów, którzy niekoniecznie chcą słuchać jak ćwiczymy, to musimy skłonić się ku rowerowi z mechanizmem magnetycznym lub powietrznym. Rowery mechaniczne potrafią generować spory hałas, co na dłuższą metę może być uciążliwe.
Czy warto kupić rower stacjonarny?
Jeśli jesteś fanem jazdy na rowerze w pięknych okolicznościach przyrody, to rower stacjonarny może być idealnym rozwiązaniem na zimową szarzyznę. Wybierz dla siebie odpowiedni typ, aby trening był dla ciebie przyjemnością i relaksem. Możesz połączyć jazdę na rowerze stacjonarnym z oglądaniem filmów, seriali czy słuchaniem podcastów. Jest to idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym. Jazda na rowerze stacjonarnym jest przecież idealnym treningiem pozwalającym zadbać o zdrowie, kondycję i lepsze samopoczucie.