Ćwiczyć można niemal wszędzie – najprościej w domu, całkiem przyjemnie w plenerze, np. w parku, z pewnością z najlepszymi efektami na siłowni lub w klubie fitness pod czujnym okiem trenera. W każdym przypadku pomocny będzie z pewnością odpowiedni sprzęt. Jakie akcesoria fitness ułatwią trening i uczynią go skuteczniejszym? Podpowiadamy 5 rozwiązań, które sprawdzą się w domu i w profesjonalnym klubie.
1. Gumy do rozciągania
Gumy do ćwiczeń są niezastąpione przede wszystkim podczas ćwiczeń rozciągających typu pilates, czy joga. To doskonały sprzęt także dla treningu wytrzymałościowego lub uzupełnienie treningu siłowego. Guma sprawdzi się także podczas rozgrzewki. Po gumy sięgają chętnie zarówno osoby, którym zależy na efektywnym rozciąganiu wybranych mięśni ciała, jak również fizjoterapeuci podczas prowadzonych zabiegów rehabilitacyjnych. To prosty i niedrogi sprzęt o wyjątkowo szerokim zastosowaniu, w który zdecydowanie warto zainwestować.
Na rynku dostępne są taśmy do ćwiczeń pojedyncze oraz w zestawach. Znaleźliśmy takie w interesującej ofercie na imperium-fitness.pl. Poszczególne rozwiązania różnią się materiałem, z jakiego są wykonane, grubością i rozciągliwością (zakresem oporu). Ten ostatni element warto dobrać zgodnie ze stopniem zaawansowania w ćwiczeniach lub planowaną intensywnością treningu. W klubie fitness powinny z pewnością znaleźć się taśmy o różnym zakresie oporu. Najlepszym rozwiązaniem będą zestawy, np. te zawierające taśmy o oporze 7-16 kg, 11-25 kg, 16-39 kg, 23 – 57 kg oraz 30 – 80 kg. Poszczególne tasmy różnią sie kolorami, dlatego szybka identyfikacja zakresu oporu jest jeszcze łatwiejsza.
2. Piłki do ćwiczeń
Piłki do ćwiczeń to propozycja dla osób, które mają zamiar wykonywać trening ogólnorozwojowy lub funkcjonalny. Ćwiczenia przy zastosowaniu piłek pozwalają znakomicie wzmocnić mięśnie rąk i nóg, a różne wielkości i wagę piłek łatwo dopasować do poziomu zaawansowania ćwiczącego.
3. Mata do ćwiczeń
Jednym z akcesoriów niezbędnym podczas ćwiczeń zarówno w domowym zaciszu, jak i w klubie fitness, jest mata do ćwiczeń. Wykonana z elastycznej pianki zapewnia optymalna amortyzację podczas wykonywania ćwiczeń, a jej antypoślizgowa warstwa perfekcyjnie chroni przed przesuwaniem się maty po podłodze. Poza tym ćwiczenia na macie są po prostu bardziej komfortowe i zdecydowanie bezpieczniejsze (np. dla stawów) niż na twardej podłodze. Zwinięta w rulon mata jest niezwykle wygodna w przechowywaniu. Nawet większa liczba sztuk, zawsze znajdzie swoje miejsce.
4. Hantle
Ćwiczenia z hantlami pozwalają poprawić stabilność, koordynację i siłę. Sprzęt tego typu sprawdzi się zarówno w ćwiczeniach dynamicznych, jak i rehabilitacyjnych. Dodatkowo, bardzo łatwo dopasować tutaj rozwiązanie do indywidualnych potrzeb, możliwości i planowanej intensywności treningu. Dlatego hantle to absolutny must have domowej i profesjonalnej siłowni. Wybierając konkretny sprzęt warto kierować się nie tylko wagą hantli, ale także ich wykonaniem. Ergonomiczna, antypoślizgowa rękojeść oraz wytrzymałe ogumowane głowice zdecydowanie ułatwią trening i uczynią go bardziej komfortowym. Takie hantel są bowiem ciche (nie hałasują podczas odkładania na podłoże), nie niszczą podłogi, zapewniają pewny chwyt, a tym samym bezpieczeństwo i wygodę ćwiczeń.
5. Wałki, piłki lub rollery do masażu – idealne po treningu
Kompletując akcesoria fitness do domu, klubu lub siłowni, nie można zapomnieć o sprzęcie do masażu. Tutaj sprawdzą się piłki, w tym piłki podwójne, mniejsze wałki i większe rollery – wszystkie wykonane z wytrzymałego tworzywa i posiadające specjalną strukturę zabezpieczającą ślizganiu się.
Potreningowa sesja masażu przy zastosowaniu tego typu akcesoriów pomoże rozluźnić całe ciało, a dokładnie powięzi, które na skutek przeciążenia tracą elastyczność (przyklejają się do mięśni), utrudniając tym samym przepływ krwi. Akcesoria do masażu umożliwiają rozładowanie napięcia mięśniowego, zniwelowanie zakwasów, poprawę krążenia. Sprawdzą się w masażu każdej partii ciała i na wszystkich poziomach zaawansowania. Po treningu, a także w sytuacji, gdy doskwiera nam ból pleców, rąk, ramion, nóg, czy odcinka szyjnego.