Pamiętający lata 90. XX w. zapewne dobrze wiedzą czym były rogi rowerowe. Choć nawet część z użytkowników rowerów górskich, nie korzystała z nich w pełni, to każdy chciał je mieć. Czasy się zmieniają, technologia produkcji rowerów również, ale nawet teraz możemy jeszcze kupić rogi rowerowe.
Czym są rogi rowerowe?
Rogi rowerowe są elementem zakładanym na kierownicę. Służą do dodatkowego podparcia i przeniesienia ciężaru ciała podczas stromych podjazdów, a w czasie jazdy po szosie pozwalają na przyjęcie lepszej pozycji aerodynamicznej. Dlatego z rogami najczęściej możemy spotkać się w rowerach górskich.
Dla kogo rogi rowerowe?
Tutaj wiele zależy od kwestii indywidualnych. Część użytkowników nie wyobraża sobie jazdy na rowerze bez rogów na kierownicy. Inni stwierdzą, że w przypadku ich rowerów, ten element jest zwyczajnie zbędny, gdyż producent dopasował idealnie kierownicę do ich potrzeb. Głównym celem montowania rogów jest zwiększanie komfortu jazdy. Zwłaszcza w czasie długich tras. Dzięki nim, będziemy mogli ułożyć dłonie w taki sposób, aby zapewnić im odpoczynek, a całemu ciału komfortową pozycję. Także dla użytkowników preferujących węższą kierownicę, rogi mogą być idealnym udogodnieniem. W jeździe po mieście i na krótkich dystansach, dla 99% użytkowników, rogi będą zbędnym gadżetem.
Zobacz także: koszyki rowerowe
Jakie rogi wybrać?
Wybierając rogi proste, zyskujemy bardzo niewiele. Punkt oparcia nie zmienia się w znaczący sposób. Jedynie mogą poprawić nasz chwyt kierownicy. Inną kategorią są rogi zakrzywione do wewnątrz lub na zewnątrz kierownicy. Dają one większy punkt oparcia, pozwalając na dynamiczną pozycje do jazdy. Najlepiej wybrać taki róg, który będzie prowadzony prostopadle do kierownicy, a następnie lekko zakrzywiony. Daje on największe możliwości zmiany ułożenia dłoni i ciała, w zależności od tego czy podjeżdżamy pod górę, czy chcemy jechać bardziej dynamicznie po prostej.
Aktualnie większość rogów wykonana jest z aluminium lub karbonu. Aluminiowe są lekkie i dla większości użytkowników, chcących posiadać rogi na kierownicy wystarczające. Karbonowe, to większy wydatek, ale są jeszcze lżejsze od tych aluminiowych. Praktycznie wszystkie dostępne na rynku rogi rowerowe montowane są obejmą na kierownicy.
Rogi rowerowe czy w ogóle warto?
Tak, jak podkreślaliśmy w tym artykule wielokrotnie kwestia rogów jest mocno indywidualna. Dla większości użytkowników będzie to zbędny gadżet, którego potencjału nie wykorzystają w żadnym stopniu. Część użytkowników już przy kupnie roweru górskiego, dobierze dla siebie odpowiedni profil kierownicy. Jeszcze inni zakochają się w rogach do kierownicy i będą w pełni korzystać z ich możliwości. Sprawa rogów jest zatem mocno indywidualna i ciężko polecić konkretny typ, kształt i długość. Najlepiej udać się do sklepu i sprawdzić, co dla nas będzie najlepsze.