Rower to przede wszystkim dobry dla naszego zdrowia oraz środowiska środek transportu. Coraz więcej w miastach powstaje ścieżek rowerowych. Nie ma na co czekać, pora przesiąść się na rower! Przed zakupem warto jednak poznać bliżej ten środek transportu. Oto podstawowe rodzaje rowerów.
Rower miejski
Zacznijmy od typu, który najprawdopodobniej najbardziej będzie interesował początkujących kolarzy. Rower miejski to bardzo uniwersalny model. Nadaje się do jazdy po mieście, jak i na wycieczki po trudniejszych terenach. Oczywiście, wszystko w granicach rozsądku, jednak weekendowy wypad na leśne ścieżki z pewnością wchodzi w grę! Rower przede wszystkim jest wygodny, rozróżniamy damski i męski. Użytkownik siedzi blisko kierownicy, która jest dość wysoko, dlatego jest się w pełni wyprostowanym. Styl jazdy charakteryzujący takie rodzaje rowerów sprawia, że są one dość ciężkie. Nie zawsze mają też tak zwane „przerzutki”. Można do nich dopiąć różne akcesoria przydatne w jeździe po mieście, jak na przykład koszyczek.
Rower szosowy
Rodzaj dość popularny, jednak obecnie występuje w bardzo wielu odmianach. Co za tym idzie, coraz ciężej odnaleźć się we wciąż postępujących technologiach. Podstawowymi cechami jest rama oraz siodełko. Pozycja, w jakiej jeździmy, jest całkowicie pochylona do kierownicy. Siodełko jest ponad nią. Taka pozycja zapewnia najmniejszy opór wiatru. Rowery szosowe służą do wyścigów, szosowania, dlatego też są bardzo aerodynamiczne – lekkie i smukłe.
Rower trekkingowy
Tak jak w przypadku roweru miejskiego, pozycja rowerzysty jest praktycznie siedząca. Istnieją różne wersje w zależności od szerokości opon oraz ułożenia ramy. Rower trekkingowy służy do jazdy miejskiej, jak i turystycznych wycieczek. Może mieć bogate wyposażenie w najróżniejsze dodatki.
Rower górski
Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest do jazdy po górach. Charakteryzuje się szerokimi oponami, które służą do amortyzowania przed nierównościami oraz mocna konstrukcja, odporna i wytrzymała. Jak zawsze jednak, rodzaje rowerów mają różne modele i wszystko zależy od budżetu oraz potrzeb. Tak też jest z góralem, możemy wybrać mocniej zrobiony, z grubszymi lub cieńszymi oponami oraz różnym ułożeniem ramy.
Rower elektryczny
Mimo, że na rynku gości już dobrych parę lat, nie jest popularny. Mało kto decyduje się na taki typ roweru. Wybór pada najczęściej na klasyki. Taki typ roweru oparty jest na akumulatorze, który zasila silnik o mocy do 250W. Napęd nie zastępuje całkowicie siły człowieka, lecz wspiera go w pedałowaniu np. po stromej drodze. Ma opcję automatycznego wyłączenia się, gdy praca nóg ustaje oraz w momencie osiągnięcia danej prędkości.
Rodzaje rowerów oraz typy – podsumowanie
Patrząc na wszystkie przedstawione rodzaje rowerów możemy dostać zawrotu głowy! A to tylko podstawowe rozróżnienie dostępnych na rynku pojazdów. Każdy znajdzie idealne rozwiązanie dla siebie.
Możliwość komentowania została wyłączona.