Tak zwane „szosówki” należą do jednych z najpopularniejszych typów rowerów. Dość uniwersalne, w wielu odmianach, dostosowane do rowerzysty. Rower szosowy to świetny wybór! Jaka jest charakterystyka tego pojazdu?
Rower szosowy – opis
Zacznijmy od materiału, z jakiego zrobiony jest rower. Mamy tu dwie opcje: karbon lub aluminium. Aluminium to tańsze tworzywo, ale z kolei karbon jest znacznie lżejszy. Oczywiście zdarza się, że waga jest porównywalna, wszystko zależy od ceny oraz wykonania. Jednak karbon daje nam większą sztywność oraz pochłania drgania podczas jazdy, co sprawia, że mniej się męczymy oraz szybciej jedziemy.
Pozycja, jaką przyjmujemy na rowerze szosowym jest bardzo pochylona. Siedzimy praktycznie w jednej linii pomiędzy siodełkiem a ramą. Wszystko jednak zależy od długości górnej rury, która im dłuższa, tym bardziej pochylona pozycja. Rowerzyści początkujący lub amatorzy nie potrzebują przyjmować całkowicie poziomej pozycji, dlatego krótka rura zarezerwowana jest dla sportowców.
Kolejną ważną cechą charakteryzującą rower szosowy jest długość tak zwanych „chainstay”, czyli tylnych widełek. Producenci starają się je jak najbardziej skrócić, gdyż zapewnia to najlepszą zwrotność oraz aerodynamikę. Jest więc to około 405mm.
Jeśli chodzi o ramę, wszystko zależy od naszego budżetu. W droższych modelach mamy zapewniony wysoki komfort jazdy, przez amortyzowanie jazdy oraz sztywność. Zapewnia to na przykład stożkowa główka sterowa. Jednak obecnie, przez bardzo duży postęp technologiczny w sferze rowerowej, nawet niższa półka jest dobrej jakości. Możemy być spokojni o komfort jazdy.
Samo wyposażenie rowerów szosowych całkowicie zależy od budżetu. Ilość biegów z tyłu oraz przodu, linki prowadzone wewnętrznie oraz przede wszystkim ciężar pojazdu.
Zobacz: Jak dobrać rozmiar ramy w rowerze?
Rower szosowy – typy
Sam rodzaj „rower szosowy” dzielimy jeszcze na różne typy. Podstawowy, klasyczny, czyli z bardzo pochyloną sylwetką, stworzony dla profesjonalistów. Model endurance, czyli komfortowy typ z wygodniejszą pozycją jazdy, dłuższymi tylnymi widełkami. Kolejny rodzaj – szutrówki (gravelówki), czyli rower, który nie ogranicza nas względem nawierzchni, nadaje się do różnych warunków. Ostatni to model przystosowany do jazdy na czas.
Podsumowanie
Szosówki to rowery, które stworzone są przede wszystkim do szybkiej jazdy po szosie. Ich ewolucja jednak sprawiła, że mamy możliwość wykorzystania ich w wielu innych formach. Warto spróbować jazdy na takim modelu, aby poczuć prawdziwą, sportową radość.
Możliwość komentowania została wyłączona.