Wyważarka jest urządzeniem zaprojektowanym do wykrywania niewyważenia koła podczas obrotu. Wyważarki są niezbędnym elementem wyposażenia każdego warsztatu samochodowego i stacji diagnostycznej.
Wyważarka do kół – niezbędny sprzęt w każdym warsztacie wulkanizacyjnym
Koło jest niewyważone, jeśli jego geometryczny środek i środek masy się nie pokrywają. Wtedy pojawiają się siły odśrodkowe, powodujące wibracje samochodu. Ponadto elementy zawieszenia i gumy zużywają się szybciej. Wyważenie kół pozwala uniknąć nierównomiernego zużycia opon, wydłużyć żywotność łożysk i zawieszenia. Największe zapotrzebowanie na wyważanie kół przejawia się poza sezonem, kiedy kierowcy przestawiają się z opon zimowych na opony letnie i odwrotnie. Nie wystarczy tylko poprawnie zamontować koło trzeba je wyważyć. Specjalistyczne wyważarki pracują z tarczami o różnych rozmiarach i kształtach, zapewniają różne tryby pracy.
Wyważarka do kół – https://sklep-warsztat.pl/product-category/wywazarki to nieodzowny atrybut każdego serwisu samochodowego. Wyważarki przeznaczone są do wyważania kół różnych pojazdów:
• Samochody osobowe.
• Pojazdy ciężarowe.
• Motocykle.
Jak wygląda wyważarka do kół?
Konstrukcja składa się ze wsporników, na których montowane jest koło, silnika elektrycznego oraz czujników pomiarowych. Podczas montażu opony, jej część obraca się, a czujniki wykrywają ciśnienie lub wibracje. Na podstawie uzyskanych danych identyfikuje się miejsce niewyważenia. W niektórych wyważarkach podczas testowania mierzy się amplitudę i częstotliwość ruchu podpory wywołanego skręceniem niewyważonego koła. Każdy typ części ma własną maszynę, dzięki czemu wyniki kontroli są dokładniejsze. W innych mierzone jest ciśnienie i faza wirnika. Jedna maszyna testuje różne rodzaje części. Wyważarki mogą mieć poziomą lub pionową oś obrotu. Dokładne pomiary są możliwe dzięki zautomatyzowanemu napędowi. Czujnik prędkości to jedno z najważniejszych urządzeń w maszynie. Działa na zasadzie indukcji magnetycznej lub też akcelerometru.Drugim bardzo ważnym wskaźnikiem w maszynie jest czujnik pomiaru kąta skrętu. Na podstawie odczytów i ilości obrotów koła wyliczane jest, gdzie i ile masy należy dodać. Wyważarki są też dzielone na automatyczne oraz ręczne. W drugim przypadku obsługujący mierzy koło ręcznie za pomocą linijki i ręcznie wprowadza dane. Automaty wymagają do pracy danych dotyczących średnicy, odległości od tarczy, a czasem i szerokości. Informacje wyświetlane są na monitorze LED lub LCD, w zależności od modelu mogą być wyświetlane w formie graficznej lub cyfrowej.
Istnieją trzy sposoby wyważania kół:
• Śruby regulacyjne – w części wiercone są otwory, do których w razie potrzeby wkręca się śruby. Można je wielokrotnie zmieniać, przestawiać, co jest bardzo wygodne;
• Wiercenie – w niezbędnych miejscach wykonuje się rowki i otwory w celu zmniejszenia masy – to najprostsza i najczęstsza metoda przy montażu opon.
• Pierścienie wyważające – stosowane tylko w obróbce metali do naprawy frezarek.
Najczęstsze awarie mechaniczne wyważarek są spowodowane upadkami lub uderzeniami. Awarie elektroniki związane są z awarią zasilania, sterowania lub płytek czujników. Czasami problemy można rozwiązać tylko poprzez kalibrację maszyny.
Jak wybrać wyważarkę do warsztatu wulkanizacyjnego?
Przedział cenowy wyważarek jest bardzo szeroki, różnią się one od siebie jakością pracy, cechami funkcjonalnymi i innymi czynnikami. Konieczne jest upewnienie się, że urządzenie posiada certyfikat jakości i jest oczywiście na gwarancji. Najtańsze modele są proste pod względem konstrukcji, większość z nich to kopie starych modeli znanych producentów, nie należy spodziewać się po sprzęcie niczego szczególnego. Korzystają z technologii sprzed około 10 lat. Obecnie na rynku dostępnych jest też wiele zaawansowanych technologicznie modeli, które znacznie przewyższają proste maszyny. Gwarantują wysoką jakość pracy i niezawodność. Ważne przy doborze urządzenia jest jego przeznaczenie.
Jeśli punkt, który prowadzisz, specjalizuje się głównie w konserwacji samochodów ciężarowych lub specjalistycznego sprzętu, to wyważarki również powinny być dobierane zgodnie z tą zasadą. W przypadku opon do samochodów ciężarowych wiele osób korzysta również ze specjalnego zestawu do montażu opon. Jest łatwy w użyciu i stosunkowo drogi. Dzięki niemu możesz przeprowadzić montaż opon w dużych pojazdach w dowolnych warunkach. Pamiętaj też, że warto wypróbować wyważarkę, którą zamierzasz kupić. To drogie urządzenia i warto upewnić się, że zakupiona wyważarka będzie odpowiadać Twoim indywidualnym potrzebom.